Deniz Gözetim Yetkilisi Eğitimleri

Yasal Yönetmelik-Yönerge

 

resmi_gazete-jpg

26.12.2019 tarih 97317 sayılı bakanlık oluru ile yayınlanan  “TEHLİKELİ YÜKLERE İLİŞKİN DENİZ TİCARETİ GÖZETİM HİZMETİ YÖNERGESİ”  kapsamında tehlikeli yükler veya yükleme emniyeti bakımından tehlike arz eden yüklerle ilgili gözetim faaliyetinde bulunacak deniz ticareti gözetim şirketleri için   “Tehlikeli Yük Deniz Gözetim Belgesi” düzenlenerek yetkilendirilmelerine ve gözetim yetkililerinin eğitimlerine ilişkin usul ve esasları yeniden belirlemiştir.

 

3E Akademi -Deniz Gözetim Yetkilisi Eğitimleri

 

images (2)

 • Yukarıda bahsedilen yönerge kapsamında “DENİZ GÖZETİM YETKİLİLERİNİN ”nin alması zorunlu olan eğitimler içinde bulunan IMDG-KOD eğitim seminerlerini 3E Akademi olarak 2011 yılından bugüne kadar bakanlıktan yetkili olarak, deneyimli eğitmen kadrosuyla  çok sayıda liman ve liman işletmelerine, acentalara liman şehirlerinde açık grup veya özel grup eğitim  olarak vermekteyiz.

Dolayısı ile bu yönerge kapsamında deniz gözetim yetkilileri için  IMDG Kod eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi almak için İzmir Eğitim merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

 • 3e Akademi  yönergedeki   tüm  deniz gözetim yetkilisi eğitimleri (Hurda Eğitimi hariç) konusunda  en geniş uzman eğitici kadrosuna sahip 25 Eylül 2017 tarihinde ilk yetkilendirilen eğitim kuruluşudur.
 • Deniz Gözetim Yetkilisi eğitimleri, yetkilendirilmemizin tamamlanması ile birlikte Ekim 2017 tarihinden itibaren İzmir, İstanbul, Mersin, İskenderun ve  Samsun vb. liman şehirlerinde açık ve/veya kapalı grup eğitimler halinde düzenlenmeye başlanmıştır.
 • Ekim 2020 tarihiden itibaren de bu eğitimler bakanlık onayı ile birlikte uzaktan ONLİNE düzenlenmeye başlanmıştır.  
 • Detaylı bilgi için İzmir  Eğitim   merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Deniz Gözetim Firmaları – Deniz Gözetim Yetkililerinin görev yaptıkları faaliyet alanlarına ilişkin olarak 1.07.2020 tarihine kadar almaları gereken eğitimler  TEHLİKELİ YÜKLERE İLİŞKİN DENİZ TİCARETİ GÖZETİM HİZMETİ YÖNERGESİ”  nin  Ek 5 ‘ in de belirtilmiştir.
 • Bu zorunlu eğitim listesi aşağıdaki gibidir.

Gözetim firmalarına aşağıdaki eğitimler de talep halinde ihtiyaçlara göre verilmektedir.

 1. Yük Miktarı Hesabı Eğitimi Semineri (Draft ve Ullage Sörveyi dahil )
 2. Deniz Gözetim Yetkilisi İş Güvenliği ve Emniyet Eğitimi Semineri
 3. Temel Deniz Gözetim Eğitim Semineri
 4. Gemiler için Yakıt Tespit Eğitim Semineri

Eğitimlerimiz ile ilgili Genel Şartlar

 • Her bir eğitim grubu için katılımcı sayısı ilgili mevzuat gereği en az 3 en fazla 25  kişidir.( Imgd kod ve CTU Kod 30 Kişidir)
 • Eğitimler 09:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Eğitim bitiş saati, tartışmalar ve sorular doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Eğitimler  konusunda uzman eğitmenlerimizce görsel sunuş, örnek video ile destekli verilerek  interaktif  bilgi, örnek paylaşımlı ve soru-cevaplı  bir şekilde  gerçekleştirilmektedir.
 • Eğitim notları ve eğitim materyalleri 3E Akademi tarafından verilmektedir.
 • Eğitimlerimizin sonunda en az 25 soruluk bir değerlendirme sınavı yapılmaktadır. 100 üzerinden en az 70 puan alan başarılı olan katılımcılara başarı sertifikası düzenlenir.
 • Eğitim kayıtları  kamu uygulama merkezi otomasyon sistemi üzerinden  yapılacağı için kayıt için gereken katılımcı bilgilerinin (personelin adı- soyadı, TC no, cep telefon no, firmadaki görevi, firma ticari unvanı ) eğitim başlangıç tarihinden 3 gün önce mutlaka iletilmesi gerekmektedir.
 • Tehlikeli Yükler ile ilgili Deniz Gözetim Yetkililerinin  almış oldukları eğitim seminerlerinin belge süresi yukarıdaki tabloda gösterilmiştir. Deniz gözetim yetkilileri bu süre tamamlanmadan “Yenileme Eğitimi” almak zorundadır. Belge süresini geçirenler  bu  eğitim seminerlerini tekrar almak zorundadır.

Deniz Gözetim Yetkilisi eğitimleri  talebe göre planlanarak İzmir, İstanbul,  Mersin, Samsun, İskenderun,  vb. illerde genel katılıma açık grup  ( tüm gözetim firmalarına açık ) veya firmaya özel grup eğitim ( firmanın  istediği yerde ve zamanda  ) yapılabilmektedir.

Bakanlık izni ile Ekim 2020 tarihinden itibaren  ONLİNE yapılan eğitimler 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ONLİNE  eğitimlerin bakanlıkca durdurulması sebebiyle sınıf düzeninde yüzyüze yapılmaktadır. 

3E Danışmanlık-Gözetim Firmalarınına Verdiğimiz Danışmanlık Hizmetleri

 

imagesBugüne kadar birçok uluslararası-ulusal  Deniz Gözetim firmasına  “ Tehlikeli Madde Gözetim Hizmeti Uygunluk Belgesi “ alınması sürecinde başarı ile danışmanlık hizmeti veren 3E Danışmanlık firmamız ile bu konuda   iletişime geçebilirsiniz. ( 0216 576 50 54 –www.3edanismanlik.com)

Danışmanlık Hizmetlerimiz:

 • Deniz Gözetim Firmalarına gerekli  Tehlikeli Yük Deniz Gözetim Belgesi” alınması için her türlü danışmanlık hizmetinin verilmesi. Bu kapsamda Tehlikeli yük faaliyet alanına göre prosedür, talimat ve formların hazırlanması,
 • TÜRKAK akreditasyonunu tamamlamamış Deniz Gözetim Firmalarına dokümantasyon hazırlama hizmetleri,
 • Deniz Gözetim Firmaları – Deniz Gözetim Yetkililerinin görev yaptıkları faaliyet alanlarına ilişkin olarak “TEHLİKELİ YÜKLERE İLİŞKİN DENİZ TİCARETİ GÖZETİM HİZMETİ YÖNERGESİ”  Ek 5 göre 01.07.2020 tarihine kadar almaları zorunlu tüm eğitimlerin özel avantajlarla sunulması,
 • Deniz Gözetim firmalarına Sınıflandırma ve Ambalaj Uzmanlık hizmetinin verilmesi.
 • Romea yazılım ile beraber geliştirmekte olduğumuz ‘’Gözetim Uygulama Yazılımı’’ ve gerekli donanımların sunulması