Mehmet Raif Karman

Adı MEHMET RAİF
Soyadı KARVAN
Doğum Yeri ESKİŞEHİR
Doğum Tarihi 05.12.1960
Uyruk T.C.
Pozisyonu DANIŞMAN-EĞİTMEN- İSG UZMANI- PKD HAZIRLAYICISI-
1-  ÖĞRENİM DURUMU
Okul / Üniversite İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Bölüm MADEN FAKÜLTESİ
2-  MESLEKİ DENEYİM
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU EGE LİNYİT İŞLETMELERİ MÜESSESESİ/1983-2006 /TESİSLER ŞUBE MÜDÜRÜ
Görev ve Sorumluluklar

 

 

 

İŞ GÜVENLİĞİ MÜHENDİSİ/ DELME VE PATLATMA MÜHENDİSİ/OCAK MÜHENDİSİ/İSTİHSAL BAŞ MÜHENDİSİ/ŞUBE MÜDÜRÜ
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ SMYO MADEN BÖLÜMÜ/ 1997-2000 /ÖGRETİM ÜYESİ
Görev ve Sorumluluklar

 

 

 

MADEN MAKİNALARI VE MEKANİK DERSLERİNİ VERDİ.
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş./2006-2016/İŞ GÜVENLİĞİ BAŞ MÜHENDİSİ/İŞ GÜVENLİĞİ MÜDÜRÜ/İŞ GÜVENLİĞİ KOORDİNATÖRÜ
Görev ve Sorumluluklar

 

 

 

HOLDİNG BÜNYESİNDEKİ KURULUŞLARIN İŞ GÜVENLİĞİ DENETİMLERİNİ YAPMAK, NEWMONT FİRMASININ KURDUĞU İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİNI SÜRDÜRMEK,GELİŞTİRMEK, AVUSTRALYA VE KANADA MADENLERİNDE UYGULANAN FİVE STAR DENETİM STANDARTLARINI SAĞLAMAK, OHSAS 18001-9001-14001 YÖNETİM SİSTEMLERİNİ ENTEGRE ETMEK
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon İZMİR-BURSA VE İSTANBUL İLLERİNDE AİLE VE SOSYAL GÜVENLİK ÇALIŞMA BAKANLIĞI ONAYLI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI VE İŞ YERİ HEKİMİ EĞİTİM KURUMLARI/2011-2020/BAKANLIK ONAYLI EĞİTMEN
Görev ve Sorumluluklar

 

 

 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI VE İŞ YERİ HEKİMİ EĞİTMENİ/SINAV ÇALIŞTAYLARI/
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon MARTI EĞİTİM KURUMU/İZMİR, BİLGEMED EĞİTİM KURUMU /BURSA,ZİRVE EĞİTİM KURUMU / BURSA, BAHÇEŞEHİR ÜNV. / İSTANBUL, EGEGÖKMEN EĞİTİM KURUMU/İZMİR,KALİTE AKADEMİ / İZMİR, DETAM EĞİTİM KURUMU/İZMİR- 2011-2016- ÇSGB ONAYLI EĞİTMEN
Görev ve Sorumluluklar

 

 

 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI VE İŞ YERİ HEKİMLİĞİ EĞİTİMLERİNDE BAKANLIK ONAYLI ERGONOMİ DERSLERİ EĞİTMENİ
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon BATI ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK KURUMU /2017-2020/İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
Firma İsmi / Tarih / Pozisyon ÇÖZÜM MAKİNA / 01.03-2021- HALEN DEVAM EDİYOR.

İŞ GELİŞTİRME KOORDİNATÖRÜ

İŞ GÜVENLİĞİNDE YAPAY ZEKA VE OTOMASYON UYGULAMALARI

 
3-  PROJELER
Proje Adı ve Yapılan İş / Tarihi Firma adı / Eğitim/Danışmanlık/Denetim/Proje adı
PH 1900 AL Elektrikli Ekskavatör El Kitabının İngilizceden Türkçeye Çevirisi /1995/ TKİ Bünyesinde yayınlanan Elektrikli Ekskavatör Operatörü Yetiştirme El Kitabının hazırlanmasında yararlanıldı.
ÖSYM Elektrikli Ekskavatör Operatörlüğü Soru Bankası Hazırlığı Çalışmaları /1996/ AB Projesi kapsamında planlanan Elektrikli Ekskavatör Operatörü Belgesi Sınavı için M.E.B Talim Terbiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınav sorusu hazırlık çalışmalarında yer aldı.
Soma Deniş Açıkocaklarında Yapılan Patlatmaların Köy Binalarına Etkileri/1996/ NİTROMAK A.Ş./1. Delme Patlatma Sempozyumu ANKARA Tebliğ verildi. Sempozyum kitabında yer aldı.
Soma Deniş 1A Kömür Sahasının Ağaçlandırılması   /1997/ T.K.İ.-E.L.İ./TMMOB MMO tarafından Zonguldak’ta düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumunda poster olarak sunuldu.
CBÜ SMYO Ögretim Üyeliği/1997-2000/ Kamu tarafından görevlendirme sonucunda;Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulunda Maden Makinaları ve Mekanik Derslerinin 3 yıl süre ile verilmesi
Altın Madenciliğinde İş Güvenliği Yönetim Sistemi /2008/ Çukurova Üniversitesi-ADANA / İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresinde tebliğ olarak verildi. Sunulan tebliğ Kongre kitabında yayınlandı.
Koza Altın İşletmeleri A.Ş.Entegre Yönetim Sistemleri Kurulması /2009/ KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. bünyesindeki İşletmelerde 9001 Kalite,14000 Çevre,18001 OHSAS İş Güvenliği Yönetim Sistemlerinin Entegre olarak kurulmasında Yönetim Temsilcisi olarak görev aldı.
6331 Sayılı Yasa ve Uygulamaların Tanıtılması /2012/ Pega Akademi tarafından Antalya Ramada Hotel’de 05.11.2012 tarihinde  düzenlenen “Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Zirvesi”ne konuşmacı ve panelist olarak katılmıştır.

 

Çalışma Yetkisi ve İzinler konulu Konferans/2013/ Risk Yönetimi Yahoo Gurubu tarafından Kadıköy Belediyesi/İSTANBUL Kültür Merkezinde düzenlenen “Çalışma Yetkisi ve İzinler” konulu  konferansa  konuşması ve panelist olarak katılmıştır.

 

İş Güvenliğinde İyi Uygulamalar Paneli /2013/ Ansell ve YDS Firmalarının sponsorluğunda Crawn Plaza Hotel/İZMİR’de düzenlenen “El Koruyucuları ve KKD Kullanımı “ konulu panele konuşmacı olarak katılmıştır.

 

Tüzük Hazırlama Çalışmalarına Katılım /2014/ Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kurulan “Maden İşletmelerinde alınacak İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirleri hakkında Tüzük” hazırlama komisyonunda özel sektör temsilcisi olarak görev almıştır.

 

Risk Değerlendirme Metedolojileri /2018/ İZMİR Makina Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen “Risk Değerlendirme Metedolojileri Eğitimini verdi.
Patlamadan Korunma Dökümanı /2015-2020/ Ambalaj Sanayi,Balık Yemi Fabrikası, Otomotiv Sektöründe birçok firmaya Patlamadan Korunma Dökümanı hazırlamıştır.
Risk Degerlendirme Çalışmaları /2016-2020/ Metal Madenleri,Mermer Ocakları,Peynir,Süt,Matbaa,Hotel gibi iş yerlerinde Risk Degerlendirme Çalışmaları yapmış ve Risk Degerlendirme Metodolojileri Eğitimlerini vermiştir.
İş Güvenliği Denetimleri /2016-2020/ Metal Madenleri,Mermer Ocakları,Peynir,Süt,Matbaa,Hotel,gibi iş yerlerinde İş Güvenliği denetimleri yapmıştır. Ayrıca Altın Madeninde ELMAR Endeksi kullanarak iş güvenliği performans belirleme ve puanlama audit (dış denetim)gerçekleştirmiştir. Five Star dış denetimlerinde de bulunmuştur.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı /2014-2019/ Altın Madenciliği, Otomotiv ve Kimya sektörlerinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmetinde bulunmuştur.
Risk Değerlendirme Metodoloji Eğitimleri/2015-2019 HAZOP,FMEA,ETA,FTA,MATRİS,KİNNEY Risk Değerlendirme Metodlarının Uygulama Eğitimlerini BATI Eğitim Kurumu/İZMİR’de vermektedir.
Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama Eğitimi/2018 Akdeniz Kimya San. Tic. AŞ. Firmasında MARTI OSGB Firması adına verilmiştir.
Ergonomik Risk Degerlendirme Eğitimİ MESS Tarafından düzenlenen Park İnn Raddinson/İZMİR Hotelde gerçekleşen Ergonomik Risk Değerlendirme Metedolojilerinin Uygulaması eğitimini vermiştir.
Ergonomik Risk Degerlendirme Eğitimi DOĞA HSE GROUP tarafından verilen MESS/ANKARA’da düzenlenen Ergonomik Risk Değerlendirme Metedolojilerinin Uygulamaları eğitimini vermiştir.
Ergonomik Risk Degerlendirme Eğitimi DOĞA HSE GROUP tarafından MONDİ Ambalaj San./LÜLEBURGAZ Fabrikasında Ergonomik saha uygulamaları ve tespitlerini de kapsayan Ergonomik Risk Degerlendirme Eğitimini vermiştir.
Ergonomik Risk Degerlendirme Eğitimleri /2019- / 3E Akademi ve Doğa Eğitim Kurumu bünyesinde halen bu eğitimler devam etmektedir.
4-  EĞİTİM VE SEMİNERLER
Eğiticilerin Eğitimi /1988/ Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından verilen 15 gün süreli “Eğiticilerin Eğitimi” ne Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından gönderildi.
Maden Sektöründeki Mesleki Eğitimler /1988-1990/ Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesinde farklı İşletmelerde yapılan  bir hafta süreli 22 adet mesleki eğitime katıldım.
Yabancı Dil Eğitimi /1989-1990/ Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından yapılan Yabancı Dil Seçme Sınavı sonucunda, ANKARA’da PTT Eğitim Merkezinde  yapılan İngilizce Dil kursuna 1 yıl süre ile tam zamanlı katıldı.
Yöneticiler için İş Güvenliği Eğitimi /2006/ Bir hafta süreli bir eğitimdir.
Ekiplerin Bilgeliği Eğitimi /2007/ Bir hafta süreli bir eğitimdir.
İletişim Teknikleri Eğitimi /2008/ Bir hafta süreli bir eğitimdir.
Sertifikalı İlk Yardımcı Eğitimi /2009/ Bir hafta süreli bir eğitimdir.Sağlık bakanlığı gözetiminde yapılan sınav sonucunda onaylı ilk yardımcı belgesi alınmaktadır.
Eğiticilerin Eğitimi /2010/ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Pursaklar/ANKARA’da düzenlenen 15 gün süreli  “Eğiticilerin Eğitimi” ne katılarak Eğitici Sertifikası aldı.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi /TUGEM-Aliağa,İZMİR /2014/ 13.12.2014 tarihinde ANKARA’da yapılan sınavda 80 puan alarak başarılı olmuştur.
Yangın Eğitimi/2014/ İzmir İtfaiyesi tarafından verilen üç gün  süreli Sertifikalı “Yangın Eğitimi”ne katıldı. Ayrıca Yangın konusunda günübirlik birçok firmanın eğitimlerine katıldı.
Malzeme Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama Eğitimi /2015/ İZMİR Kimyagerler Derneği tarafından bir hafta süreli verilen bu eğitim sonucunda akredite kuruluş tarafından MGBF Hazırlama Sınavı yapılmıştır.
Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlayıcı Eğitimi /2016/ Eğitim sonunda PKD Hazırlayıcısı Sertifikası (KALSİS) verilmiştir.
5-  YABANCI DİL BİLGİSİ
Yabancı Dil / Seviye İngilizce / Profesyonel çalışma yetkinliği
6-  BİLGİSAYAR BİLGİSİ
Program / Seviye Microsoft Office Programları / İleri Düzey
7-  DİĞER
Konu / Açıklama CİNİUS YAYINEVİ TARAFINDAN 2020 YILINDA YAYINLANMIŞ “İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINA HAZIRLIK KİTABI” BULUNMAKTATIR.

-SOMANIN KADIN MADENCİLERİ HK. ARAŞTIRMA VE BELGESEL METİN YAZIMI

-GEZİ YORUMLARI (TRİP ADVİSOR),VS.