Nedim Baysal

1986 Yılı – İZMİR doğumlu evli ve 1 çocuk babasıdır.

1999-2003 Yılları arasında İzmir Atatürk Lisesi’nde okumuş ve ardından, Manisa Celal Bayar Üniversitesi,  Mühendislik Fakültesi – Makine Mühendisliği bölümünden, ‘’Alüminyum’un Sert lehimlemesi ve TIG Kaynağı’’ üzerine M.O.S.B. kuruluşları bünyesinde ortak yürüttüğü tez çalışması ile 2008 yılında mezun olmuştur.

2009-2012 Yılları arasında, ATEX yönetmeliği ve ilgili standartlar kapsamında, Tehlikeli Bölgelerde ve Patlayıcı Ortamlarda faaliyet gösterecek maden ve iş makinalarının Ex-Proof revizyon ve üretim sürecini yürütmek üzere, Proje/Tasarım ve İmalat Sorumlusu olarak görev almıştır.

Bu süre zarfında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Zonguldak İşletmeleri ve bazı özel Madencilik Kuruluşları bünyesinde, ATEX Yönetmeliği ile ilgili birçok projenin oluşumunda yer almış ve sürecin kuruluşlar adına akreditasyonu ve belgelendirmesi faaliyetleri ile tamamlanması konusunda çalışmalarda bulunmuştur.

Ayrıca dünya genelinde madencilik haricinde de Parlayıcı/Patlayıcı maddeler ile faaliyet gösteren birçok kurum/kuruluş ile Avrupa Komisyonu Direktifleri ve Harmonize Standartlar altında ‘’Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması’’ ve ‘’ Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizatlar’’ ile ilgili yürütülen birçok çalışmayı yönlendirmiştir.

2013 Yılından itibaren ‘’CERTA Belgelendirme ve Özel Eğitim Hizmetleri’’ Muayene Kuruluşunun hayata geçmesini sağlayan ve ‘’Tarafsızlık ve Bağımsızlık’’ ilkesini benimsemiş tecrübeli ekibin bir parçası olmuştur.

CERTA Belgelendirme kuruluşunun TÜRKAK tarafından akreditasyonu ve ATEX Yönetmeliği ve ilgili standartlar ile kapsamının oluşturulmasını sağlamış ve 2013 yılından bu yana birçok kamu ve özel sektör hizmetinde ‘’Teknik Koordinatör / Teknik Uzman’’ olarak yer almıştır.

Patlayıcı Atmosferlere sahip tesisler bünyesinde, CERTA ile günümüze dek; TÜBİTAK – BOTAŞ – TMO – TTK – TAİ – SOCAR ve Termik Santraller gibi  yüzlerce farklı sektör ve iş yerinde denetimler gerçekleştirmiş, Savunma Sanayii ve AB projelerinde Patlayıcı Ortam Analizlerinde bulunmuş ve kuruluşları doğru bilgilendirmek ve yönlendirebilmek adına farklı konularda eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiştir.